Seksapeliniz isminizle özdeş...

Seksapeliniz isminizle özdeş...
Bilim adamları, 'kim seksi, kim değil' sorusunun cevabını isimlerde buldu. İşte ilginç tespitler?Abone olBilim adamları, 'kim seksi, kim değil' sorusunun cevabını isimlerde buldu. İsimler karşı cinsin beğenisini etkiliyor, sesli harfler isme cazibe katıyor.

Massachusetts Institute of Technology'den dilbilimci Amy Perfors'un araştırmasına göre kişilerin isimlerinde bulunan ünlü harfler seksapeli belirleyen en önemli faktörlerden.

Perfors bu tezini şu deneyle kanıtlıyor: 'Hot or Not' isimli Web sitesinde 24 kişinin fotoğraflarını ve altlarında isimlerini yayınlayarak, ziyaretçilerden fotoğraflardaki kişilerin çekiciliklerini değerlendirmelerini istiyor Umzugskostenpauschale .

Erkekte ince, kadında kalın

Sonra fotoğrafların yerlerini ve altlarındaki isimleri değiştirerek defalarca yayınlıyor ve okurlarından aynı isteği tekrarlıyor. Sonuç ilginç: İsimler değişince, çekicilik değerlendirmeleri de değişiyor.

Araştırma sonuçlarının değerlendirmesi şöyle: 'E' veya 'i' gibi ince sesli harflerin bulunduğu kısa isimler erkekleri daha çekici kılıyor. Oysa kadınlar için tam tersi geçerli. 'A', 'o', 'u' gibi kalın sesliler kadınları daha çekici yapıyor.

Erkeklerin tercihi

Erkekler, kalın sesli harflerin bulunduğu kadın isimlerini tercih ediyor. Ayrıca ismin genel olarak kulağa erkeksi mi yoksa kadınsı mı geldiği de belirleyici oluyor.

Hem erkeksi hem de kadınsı imaj çizen isimler sahiplerinin çekicilik faktörünü artırırken, ne kadınsı ne de erkeksi olmayan isimler genel olarak çekici bulunmuyor.

Kadınların tercihi

Kadınlar eşlerinin erkeksi değil, kendilerine arkadaş, çocuklarına baba olmasını istiyor. Kalın sesli harflerin isme erkeksilik kattığını düşünüyor.

Dudak ve ön ağızla söylenen ince sesliler isme bir yumuşaklık ve kadınsılık katıyor. Bu nedenle de kadınlar, isimlerinde ince sesli harfler bulunan erkekleri tercih ediyor.

Kız isimli erkekler, dikkat!

Paralel olarak yapılan başka araştırmalar ise feminen davranan erkeklerin kadınlar tarafından daha çekici bulunduğunu gösteriyor. Kadın ismi olarak bilinen isimlere sahip erkekler ise kadınlar tarafından kesinlikle çekici bulunmuyor.

Aynı şeyler kadınların isimleri söz konusu olduğunda geçerli değil. Çünkü erkek ismine sahip olan kadınların, erkeklerin gözünde çekiciliğiyle ilgili hiçbir değişiklik olmuyor.

Birkaç örnek

Amy Perfors'un araştırmasında kullandığı ve tezinde savunduğu, seksi olan ve olmayan isimlerden birkaçı şöyle:

Seksi isimler: Edgar, Christopher, Martin, Daniel, Claudia, Kylie, Jade, Rita, Gloria...

Seksi olmayan isimler: Norman, George, Peter, Tony, Hannah, Emily, Nicole, Cherie...

Kategori : GÜNCEL