Kurtlar Iraka indi

Kurtlar Iraka indi
Herkes nefesini tuttu bu filmi bekliyor. 'Kurtlar Vadisi - Irak’ın bütçesi ve çekimleri de çok konuşuldu.Abone ol

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük bütçeli filmi ‘Kurtlar Vadisi - Irak’ 3 Şubat 2006’da 270 lokasyondaki 479 perdede aynı anda gösterime giriyor

Başrollerini Necati Şaşmaz ve Billy Zane’in paylaştığı filmde, yıllar sonra bir Hollywood starı, bir kez daha Türk filminde başrol oynadı. ‘Kurtlar Vadisi - Irak’ın diğer başrollerini ise iki kez Oscar’a aday olan ünlü oyuncu Gary Busey ve ‘Cennet’in Krallığı’ filminde Selahaddin Eyyubi rolüyle büyük çıkış yapan Suriyeli oyuncu Ghassan Massoud paylaşıyor.

Çekimlerinin tamamı Gaziantep’te gerçekleştirilen film, 42 günde tamamlandı. Gaziantep’e bağlı 5 farklı merkezde hazırlanan set çekimlerinde yaklaşık 3000 figüran görev aldı. Bir ço kutu harf k ilki içinde barındıran filmde ilk kez Türkiye’de tek bir sahnede maksimum 6 kamera kullanılırken, ilk defa tek planda canlı bomba çekimi de ‘Kurtlar Vadisi - Irak’ filminde yapıldı.

Film için toplam 3391 kostüm hazırlandı. Filmde Türkçe, İngilizce, Arapça ve Kürtçe olmak üzere 4 ayrı lisan konuşuldu.

‘Kurtlar Vadisi’ dizisinden sinema filmine Gürkan Uygun (Memati), Kenan Çoban (Abdülhey) ve Erhan Ufak (Erhan) oyuncu olarak taşınırken, filmin kadın başrol oyunculuğunu ise Bergüzar Korel üstlendi.

‘Kurtlar Vadisi-Irak’ın yapımcılığını Pana Film adına Raci Şaşmaz üstlenirken, senaryosu Raci Şaşmaz ve Bahadır Özdener tarafından kaleme alındı. Yönetmenliğini ise, Cannes Film Festivali Jüri Özel Ödülü’ne sahip Serdar Akar üstlendi.

Film, aynı zamanda Avrupa’da 7 ülke (Almanya, Belçika, Hollanda, Avusturya, İngiltere, Danimarka, İsviçre) ile Rusya, Mısır, Suriye, Kırgızistan, Kazakistan, Amerika ve Avustralya’da da izleyicilerle buluşacak.

‘KURTLAR VADİSİ - IRAK’ NEDİR?
Filmin hikayesi gerçek bir olay olan “Çuval Hadisesi”ne atıfla başlıyor. 4 Temmuz 2003 tarihinde Kuzey Irak’ta konuşlanmış on bir kişilik özel Türk kuvvetinin gayri resmi, yarı gizli karargahına, müttefik Amerikan birlikleri gelir. Türk ekibi, bunu müttefiklerinin olağan ziyaretlerinden biri zanneder. Fakat, bu sefer durum farklıdır. Değişen konjonktürde Amerika bölgede “son sözü” söyleyen tek güç olmak hedefindedir. Onlara göre bölgede artık Türklere yer yoktur.

O gün on bir asker, başlarına çuval geçirilerek, halkın gözlerinin önünde, askerlik onurları hiçe sayılarak sınırdışı edilirler.

Filmde herşey buraya kadar gerçekleri anlatıyor.

Gerçekler üstüne kurduğumuz hikayemizde Süleyman Aslan, o on bir kişiden biridir. Vaktiyle aşağılanarak teslim olmayı onuruna yediremeyen Üsteğmen Süleyman geride bir mektup bırakıp intihar eder.

Mektup Polat Alemdar’a yazılmıştır. Polat Alemdar, çok özel olarak yetiştirilmiş bir Türk istihbaratçısıdır. Devlet adına çalışan gizli bir servisin, yurt içi ve yurt dışı sayısız operasyonuna katılmıştır. Hayatta hep görevleri için yaşayan Polat Alemdar, görevi uğruna intihar eden arkadaşının vasiyetine kayıtsız kalamaz.

O artık adamları ile birlikte Kuzey Irak’tadır, gerekirse ölmek için.

Gösterim Tarihi: 3 Şubat 2005
Dağıtım: Kenda
Yapım: Pana Film

http://www.kurtlarvadisiirak.com
http://www.valleyofthewolvesiraq.comKategori : MAGAZİN