Aksudan sağduyu çağrısı

Aksudan sağduyu çağrısı
İçişleri Bakanı Aksu kameraların karşısına geçti ve son Türkiye'nin gündemini değerlendirdi.Abone ol

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, son günlerde meydana gelen olaylarla şimşekleri üzerine çeken Trabzon'da bir basın toplantısı düzenledi. Katolik papazının öldürülmesinden, karikatür krizine değin bir çok konuda açıklama yapan Aksu şunları söyledi:

Maalesef güzel Trabzonumuzda milletimizi derinden üzen olaylara şahit oluyoruz. Geçtiğimiz Pazar günü katolik rahibe olan saldırıdan millet olarak, hükümet olarak ve hükümet olarak büyük bir üzüntü duyuyoruz. Temel bir hak olan yaşama yönelik bir hakka yönelik saldırıyı, sebebi ne olursa olsun nefretle kınıyoruz. Bir din adamına yapılan bu saldırın hiçbir dini ve felsefi gerekçesi olamaz. Trabzon'daki bu cinayeti barış ve huzura karşı gerçekleştirilmiş bir eylem olarak görüyoruz. Hiç Umzugskostenpauschale kimsenin barış ve güven ortamını sarsmaya gölge düşürmeye hak ve selahiyeti yoktur; olamaz. Bu topraklardan yüzyıllardan bu yana zulümden kaçarak sığınılan farklı din mensuplarına ev sahipliği yapmıştır. İçişleri Bakanlığı olarak huzur ve güven ortamı için her türlü tedbiri aldığımızı bilmenizi isterim.

KARİKATÜRLER BARIŞA ENGEL

Olayın arkasında ne vardır, nasıl bir kışkırtma vardır, hangi niyetle yapılmıştır, bunlar muhakkak gün ışığına çıkarılacaktır. Bu cinayetin gerçek yüzünün ortaya çıkarılması için cumhuriyet savcılarımız her türlü çabayı göstermektedirler. Son günlerde Danimarka'da ve onu izleyen diğer batı ülkelerinde yeralan ve bütün dünya kamuoyunu etkileyen karikatürle ilgili gelişmeler dünya barışı açısından kaygı verici noktalara gelmiştir. Peygamberimiz Hz. Muhammed'le ilgili çirkin karikatürler, sadece bizim değil, sağduyulu bütün insanları derinden üzmüştür. Çağımızda toplumların barış ve huzur içinde yaşayabilmesi için insan haklarına ve din ve vicdan özgürlüğüne ihtiyaç vardır. Özgürlük maskesi adı altında İslamiyet'e ve onun peygamberine hakaret mahiyetindeki karikatürler kabul edilemez bir davranıştır. Sözkonusu karikatürler dünya barışını da tehdit etmektedir. İslam ülkelerinde meydana gelen yakıp-yıkma eylemlerini de tasvip etmemiz mümkün değildir. Müslümanların kendilerine yakışır bir vakar ve faraset içinde olmalıdır. Tepkilerin meşru zeminlerde olması lazımdır. Tüm ülkelerin siyaset ve devlet adamlarına, basın mensuplarına bu safhada düşün görev yanlışların birbirini izlemesine fırsat vermemek, basireti göstermek barışı güçlendirici adımlar atmaktır. Heyecanımızın düzeyi ne olursa olsun içine çekilmek istenen planlı oyunlara gelmemek durumundayız. Hiç kimse şiddetle bir yee varamamıştır, varamayacaktır da.

SPOR BARIŞ VE KARDEŞİLKTİR!

Yaklaşık 10 günce Trabzonsporlu futbolcular Fatih Tekke ve Gökdeniz Karadeniz'e ait işyeri ve otoların kurşunlara hedef olması hepimizi derinden üzmüştür. Türk futbolunda önemli başarılara imza atmış, birçok şampiyonluklar kazanmış, ülkemizi her yerde gurur ve şerefle temsil etmiş Trabzonspor'un da bu ilimizin uluslararası arenada tanınmasında çok önemli bir yeri vardır. Trabzonspor'un iki değerli futbolcusunun maalesef menfur saldırılara maruz kaldığını gördük. Saldırı sadece iki oyucuya değil, Türk futboluna ve milli takıma yapılmıştır. Bu saldırıyı tüm kamuoyuyla birlikte esefle kınıyoruz. Biz sporu ferdin bedeni, zihni ve ruhi yönden sağlıklı ve dengeli bir şekilde gelişmesi için bir araç olarak görüyoruz.Kategori : GÜNCEL