Aşure vitamin deposu

Aşure vitamin deposu
Aşure, içinde bulunan vitamin, mineral ve protein nedeniyle önemli bir besin kaynağı.Abone olBazı özel günlerde hazırlanan aşure, içinde bulunan vitamin, mineral ve protein nedeniyle önemli bir besin kaynağı.

Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ramazan Çelebi, aşurenin özellikle çocuklar için önemli olduğunu söyledi.

Aşure, Hicri takvime göre Muharrem ayının 10'uncu gününe denk gelen Aşure Günü'nde evde hazırlanıyor.

Çelebi, aşurenin komşu ve dostlara ikram edildiğini anlattı:

"Bu günde, peygamberlerin ve cephe giydirme onlara inananların çok büyük sıkıntılardan, zulümlerden, baskılardan kurtulduğuna inanılır. Bu nedenle de aşure günlerinde her mutfakta sabahın erken saatlerinde aşure çorbası hazırlanmaya başlanır.''

Yapılış şeklinde bölgeye göre değişiklik

Aşure yapma ve dağıtma geleneğinin her yıl sürdürüldüğünü de belirten Çelebi, aşurenin yapılış şeklinin bölgeye göre değiştiğini de belirtti.

Aşureye genel olarak, buğday, nohut, fasulye, kuru üzüm, kayısı, badem ve ceviz gibi yaklaşık 10 baklagil, meyve ve sert kabuklu yiyecekler katılıyor.

Bunun dışında bazı bölgelerde haşhaş, susam, nar, kenevir, kuru elma ve portakal gibi malzemeler de eklenebiliyor.

Çelebi, "Türk mutfağının vitamin ve enerji bakımından en sağlıklı ve besleyici tatlısı aşuredir. Tahıl ve kuru baklagiller birlikte kullanıldığı için protein, kuru meyveler kullanıldığı için de yoğun vitamin barındırır'' dedi.

Aşure çorbasının içinde sadece bitkisel yağlar olduğu için de kolesterolün bulunmadığını belirten Çelebi, aşurenin B2, B1, C, A vitamininin yanı sıra bol miktarda demir, çinko, fosfor, kalsiyum ve sodyum içerdiğini de anlattı.

Çelebi, aşurenin sağlık için daha sık tüketilmesi gerektiğini de vurguladı:

''Aşure, özellikle çocuklar için büyük bir enerji kaynağıdır. Tatlı olarak çocukların kolaylıkla tüketmesi sağlanabilecek aşure, vücut direncini artıracaktır.

Vitamin ve mineral deposu olan aşure, vücudun daha dirençsiz kalabildiği bu dönemlerde mutlaka tüketilmelidir. Kış aylarında soğuk ve hastalıklara karşı gerekli olan enerji, vitamin ve minerallerin önemli kısmı aşurede bulunuyor.''


Kategori : SAĞLIK