Tiyatro dünyası yasta

Tiyatro dünyası yasta
"Bizimkiler"in Halil Bey'i tiyatrocu Oktay Sözbir, tedavi gördüğü hastalık nedeniyle dün vefat etti.Abone ol

Televizyonların en uzun soluklu dizilerinden "Bizimkiler"in Halil Bey'i tiyatrocu Oktay Sözbir, uzun süredir tedavi gördüğü hastalık nedeniyle dün vefat etti. İstanbul Şehir Tiyatroları’nda 1962 yılında profesyonel olan Sözbir, 1964’te Ankara Sa pleksi harf tabela nat Tiyatrosu, 1968’de Halk Oyuncuları ile çalıştı. Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Şan Tiyatrosu ve Dormen Tiyatrosu’nda da çalışan Sözbir, 1990 yılından beri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda görev yapıyordu.

Bu sezon seyirciyle buluşan “Ferhad ile Şirin’’ oyununun prova çalışmaları sırasında rahatsızlanarak kanser tedavisi görmeye başlayan Sözbir, televizyon seyircilerinin gözünde de “Bizimkiler” dizisinde kapıcı Cafer’in kayınpederi Halil Bey tiplemesiyle yer etmişti. Şerif Gören, Yılmaz Güney ve Atıf Yılmaz’la çalışan Sözbir, son olarak Yalçın Yelence imzalı “Duruşma”da rol almıştı.

Sanatçı ayrıca geçen sezon Akbank Sanat Merkezi’nde sahnelenen Sam Shepard’ın “Aşk Delisi” adlı oyununda genç oyuncularla seyirci karşısına çıkmıştı. Oyuncu için 6 Şubat Pazartesi günü Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde yakınları ve sanatçı dostlarının katılacağı bir tören düzenlenecek. Sözbir’in cenazesi, törenin ardından Karacaahmet Camii’nde öğleyin kılınacak cenaze namazından sonra Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.Kategori : MAGAZİN