Petrol fiyatları risk yaratıyor

Petrol fiyatları risk yaratıyor
Yatırım bankası Deutsche Bank, cari işlemlerden ziyade yükselen petrol fiyatlarından korkuyorbAbone ol

Yatırım bankası Deutsche Bank, cari işlemler açığının finansmanında bir sorun bulunmadığını, ancak petrol fiyatlarının, açığın önündeki en büyük risklerden biri olduğunu söyledi.Deutsche Bank tarafından yapılan Türkiye analizinde, cari işlemler açığın pleksi harf tabela ın şu anda sürdürülebilir bir finansmanının olduğu belirtilerek, petrol fiyatlarının varil başına 60 dolar civarında seyretmesi halinde, cari açığın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) yüzde 6.2’si düzeyinde gerçekleşeceğinin tahmin edildiği ifade edildi. Küresel likidite düzeyinin şu andaki seyrinde devam etmesi durumunda, açığın finansmanının sağlanacağı da kaydedildi. Ham petrolün varil fiyatının 70 dolar düzeyinde seyretmesi halinde ise cari açığın, GSYİH’nin yüzde 7’sine çıkacağı vurgulandı.

Analizde, Türkiye’ye doğrudan yabancı sermaye girişinin 2006 yılında da artarak devam edeceği, özelleştirmelerle birlikte 12 milyar dolar düzeyinde bir doğrudan yabancı sermaye girişinin yaşanabileceği ancak 2007 yılında, doğrudan yabancı sermaye girişinin azalabileceği kaydedildi.

Enflasyon ile mücadelenin, yılın ilk çeyreğinde zor olabileceğinin vurgulandığı analizde, yüksek petrol fiyatlarının devam etmesi ile hizmet sektörü fiyatlarındaki katılığın devam etmesinin, enflasyonun yüzde 5’lik hedefinden sapmasına neden olabileceği vurgulandı.Kategori : EKONOMİ