Türkiyenin doğal viağrası

Türkiyenin doğal viağrası
Türkiye'de doğada yetişen kapari cinsel gücü artırıyor. Avrupalılar bu bitkinin sadık müşterisi.Abone ol

Türkiye'de doğada kendiliğinden yetişen bir ürün olan kapari, köylülere ekonomik kazanç, Türkiye ekonomisine döviz kazandırıyor. Gaziantep'te yerleşik Denimeks firmasının, yurtiçinden ve yurtdışından temin edip işlediği kapariler, başta ABD, Danimarka ve Brezilya olmak üzere pek çok ülkenin mutfaklarında yer buluyor.

1991 yılında kapari ticaretine başlayan ve 1999 yılında kurduğu ve Denimeks şirketi ile Danimarka'ya kapari ihraç etmeye başlayan Mahmut Yıldırım, Gaziantep'in kapari ticaretinin merkezi olduğunu söyledi. Yıldırım, ürünlerini dünya kalite standartlarında hazırlayabilmek için 14 bin metrekare alan üzerinde, 2000 metrekare kapalı ala seo ajansı na sahip modern bir tesis kurduklarını belirtti. Yıldırım, kapari ihracatının yanı sıra diğer ihracatçı bazı firmalara kapari temin ettiklerini bildirdi.

2005 yılında 1000 ton dolayında kapari işlediklerini ifade eden Yıldırım, işledikleri kaparinin yüzde 25'ini yurtiçinden, yüzde 75'ini Suriye ve Türk Cumhuriyetleri'nden tedarik ettiklerini ifade etti. Türkiye'de doğada kendiliğinden yetişen kaparinin yalnızca yüzde 25'inin toplandığını ifade eden Yıldırım, ''Özellikle döviz kurunun düşük seyretmesi nedeniyle köylülere topladıkları kapariye karşılık cazip bir fiyat veremiyoruz bu da dövize çevirebileceğimiz kaparilerin doğada heba olmasına yol açıyor'' dedi.

Yıldırım, Latince adı ''Capparis Spinoza'' olan kaparinin, çiçek tomurcukları açılmadan öne toplandığını ve işlendiğini vurgulayarak,  ''Kapari, Türkiye'de fazla tanınmamasına rağmen özellikle Avrupa ve diğer gelişmiş ülkelerde mutfakların gözdesi ve çok pahalı bir ürün. En kaliteli kaparilerin ülkemizde yetişiyor ama çiftçilerimiz bu önemli hazinenin farkında değiller.''

''DOĞAL VİAGRA''

Yıldırım, kaparinin ''viagra etkili'' doğal bir ürün olduğunu ifade etti. Kapari'nin ürün olarak işledikleri ve ''zengin mutfaklarına'' sundukları çiçek tomurcuklarının, bol miktarda vitamin ve protein içermesi nedeniyle enerji deposu olduğunu kaydeden Yıldırım, şunları anlattı:

''Kapari, zengin enerji kaynağı bir ürün olma yanında bol miktarda
(A) ve (E) vitamini içeriyor. İdrar söktürücü, kabızlık giderici bir ürün olan kapari, bağırsak ve mide hastalıklarına tedavisinde kullanılıyor.

Ama Avrupalılar kapariyi en fazla cinsel gücü artırıcı özelliği dolayısıyla tanıyor ve satın alıyor. Avrupalılar kapariyi turşu ya da konserve olarak turşu, salata, pizza üstü, balık ve av etleri yanında garnitür olarak büyük bir ilgiyle tüketiyor.''

Yıldırım, uzman ve işçi olmak üzere yaklaşık 50 kişi istihdam ettiklerini ve ürettikleri salamura kaparileri ''Denimeks'' markasıyla dünya pazarlarına sunduklarını vurguladı. Yıldırım, hijyene, sanitasyona, işçi sağlığına ve iş güvenliğine, uluslararası kalite standartlarına ve ürün geliştirmeye önem vererek Türkiye ekonomisine döviz girdisi sağladıklarını, Türkiye'yi dünya
pazarlarında başarıyla temsil ettiklerini sözlerine ekledi.Kategori : SAĞLIK