Kışın enerji kaynağı. Pekmez

Kışın enerji kaynağı. Pekmez
üzüm pekmezi, sağlıklı bir gıda ürünü olması bakımından uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.Abone ol

Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Öner, üzüm pekmezi ve üzümden yapılan tatlıların besleyici, enerji verici ve soğuktan koruyucu özelliği olduğunu söyledi.

Kış ayla ışıklı tabela rında yaygın olarak tüketilen bu gıda ürünlerinin, demir, kalsiyum ve potasyum mineralleri bakımından çok zengin olduğunu ifade eden Öner, “Ayrıca, kemik gelişimi yanında kansızlığı, halsizliği, zayıflığı ve ishali tedavi edici özelliği var” dedi.

Öner, birer enerji kaynağı olan bu ürünlerin, özellikle gençler, hamile kadınlar, çocuklar, sporcular ve dışarıda çalışanlar tarafındantüketilmesi gerektiğini söyledi.

Bütün gıdalar gibi üzüm ürünlerinin de temiz ortamda üretilmesi gerektiğini ifade eden Öner, bilinen yerlerden alışveriş yapılmasının önemli olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Öner, üzümden yapılan tatlıların, evlerde hijyenik ortamda muhafaza edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Gaziantep’in tarihi Elmacı Pazarı’nda işyeri bulunan esnafın vitrinlerini de pekmez ve üzümden yapılan tatlı çeşitleri süslüyor. Üzüm pekmezi ve üzümden yapılan tatlı çeşitlerine, Gaziantep’in yanı sıra çevre illerden gelenler de büyük ilgi gösteriyor.Kategori : GÜNCEL