Halk Köşke kimi istiyor?

Halk Köşke kimi istiyor?
Meclis 2007 yılında Cumhurbaşkanını seçecek. Peki halk Köşk'te kimin çıkmasını istiyor?Abone ol

Her ay düzenli olarak kamuoyu araştırması yapan TNS Piar, Aralık 2005'te halka, "Cumhurbaşkanı kim olmalı?" diye sordu. İlk üçte Erdoğan, Sezer ve Arınç yer aldı...

Bir diğer soru, "Olası adaylardan kimi kesinlikle istersiniz?" şeklindeydi. Burada da ilk sırayı yüzde 37.2 ile yine Erdoğan aldı. Gül, 27.3 ile ikinci, Meclis Başkanı Arınç ise yüzde 23.2 ile üçüncü oldu.

TNS Piar Şirketi'nin 1997'den bu yana devam ettirdiği TrendPoll araştırmasında Köşk'e çıkacak aday konusunda ilginç sonuçlara ulaşıldı. 18 ilde seçmen nüfusunu temsil eden 2 bin deneğe Aralık 2005'te sorulan yeni cumhurbaşkanına ilişkin iki farklı soruda en yüksek yü Umzugskostenpauschale zdeyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aldı.

Deneklerin Erdoğan'dan sonra Köşk'e yakıştırdıkları ikinci isim ise sorunun niteliğine göre değişti. TrendPoll araştırması, 1997'den bu yana aralıksız her ay siyasi, sosyal ve ekonomik konularda halkın eğilimlerini ölçüyor. Yüzyüze yapılan anket yöntemi ile 18 yaş üstündeki seçmen nüfusunu temsil eden araştırma, 2 bin kişilikbir kitle üzerinde yürütülüyor. Araştırma ekibinde ise tamamı anketör ve araştırma uzmanı olan 80 kişi yer alıyor.

Araştırma kapsamında deneklere ilk önce "Yeni dönem cumhurbaşkanı kim olmalı" sorusu yöneltildi. İsim empozesi yapılmayan bu soruda deneklerin gönüllerinden geçen, siyaset dünyasından 22 adayın ismi içinde yüzde 24.8'lik oran ile Recep Tayyip Erdoğan ilk sırada yer aldı. İkinci en yüksek oranı yüzde 14 ile görevi devam eden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer elde etti. Yüzde 11.8'lik oranla üçüncü sırada yer alan isim ise Meclis Başkanı Bülent Arınç oldu.

Başbakan Yardımcısıve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül yüzde 9.8'lik oran ile deneklerin Köşk'te görmek istedikleri isimler içinde 4'üncü sırada geldi. Köşk adayları arasında Cem Uzan, Erdal İnönü, Hikmet Çetin, Tansu Çiller gibi isimlere de yer veren deneklerin bu soruda yüzde 26.8 gibi yüksek bir oranının fikrinin olmadığını belirtmesi de dikkat çekti. Kararsızların oranı ankette en çok oyla birinci olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı oy oranından yüzde 1.8 daha fazla.

İKİNCİLİK ÇEKİŞMELİ

Deneklere, olası Cumhurbaşkanı adaylarına ilişkin eğilimleri ölçmek için yöneltilen soruda da Recep Tayyip Erdoğan ankete katılanların yüzde 37.2'si tarafından "kesinlikle istendi". Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması konusunda emin olamayanların oranı yüzde 27.4 iken kesinlikle istemem cevabını verenlerin oranı ise yüzde 34.4 oldu. Bu soruda deneklerin Köşk için düşündükleri ikinci en güçlü aday "kesinlikle isterim" diyenlerin yüzde 27.3 oranı ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül oldu. Gül konusunda kararsız olanlar yüzde 32.8, kesinlikle istemeyenler yüzde 38.9 oranına ulaştı. TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın olası Cumhurbaşkanlığını kesinlikle isterim diyenlerin oranı yüzde 23.2, emin değilim diyenlerin oranı yüzde 35.3 ve kesinlikle istemem diyenlerin oranı ise 40.3.Kategori : POLİTİKA