Erdoğandan suç duyurusu

Erdoğandan suç duyurusu
Başbakan Erdoğan kendisine 'kıvırtıyor' diyen CHP'li Haluk Koç aleyhinde tazminat davası açtı.Abone ol

Erdoğan, mal varlığı tartışmalarında 'Başbakan kıvırtıyor' diyen CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç ile bu sözleri yayımlayan iki gazete hakkında manevi tazminat davası açtı.

Başbakan Erdoğan'ın dava dilekçesinde, Koç'un salı günü düzenlediği basın toplantısında, 'dağ fare doğurdu. Sayın Başbakan kaçmaya ve kıvırtmaya devam ediyor' şeklindeki sözlerinin eleştiri sınırlarını aştığı ve Erdoğan'ın kişilik haklarını ihlal ettiği savunuldu.

Dilekçede, 'katlanılması mümkün olmayan' söz Umzug Firma lerden ve kişilik haklarına saldırıdan dolayı CHP Grup Başkanvekili Koç'tan 50 bin YTL manevi tazminat talep edildi.

Haluk Koç'un, iki basın toplantısında sarfettiği sözlerin Türk Ceza Kanunu'nun 125'inci maddesinde tanımlanan 'hakaret' suçu kapsamına girdiği savunulan suç duyurusu dilekçesinde, Koç hakkında yasal işlem yapılması istendi.

Başbakan Erdoğan, Haluk Koç'un sözlerini yayımlayan Radikal ve Cumhuriyet gazetelerine de 20'şer bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.

Başbakan salı günkü grup toplantısında Haluk Koç'un davaya konu olan 'başbakan kıvırtıyor' sözlerine diyerek karşılık vermişti.

Erdoğan'a 'açıkla' çağrısı

Muhalefet partilerinin Başbakan Erdoğan'a mal varlığını açıklaması yönündeki çağrıları ise sürüyor.

CHP lideri Deniz Baykal, mal varlığını 'gizlilik esası' gerekçesiyle açıklamayan Başbakan Erdoğan'a ''kişinin kendisinin yapacağı açıklamalar yasak değildir. Kaygı duymasın, başına birşey gelmez'' diyerek Başbakan'ı mal varlığını açıklamaya davet etti.

Başbakan Erdoğan'ı  mal varlığını açıklamaması nedeniyle eleştiren Anavatan Partisi Genel Başkanı Mumcu da, ''Başbakan 'biz bunu da tartışmaya hazırız' diyor. Hadi canım, tartışılacak ne var? Çıkarın meydana, her şey meydanda olsun'' dedi.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ise Başbakan Erdoğan’ın mal varlığıyla ilgili açıklamalarını tatmin edici bulmadı ve “bu topu taca atmaktır” dedi. Mal varlığını açıklamamasını ‘dokunulmazlıklara’ bağlayan Başbakan Erdoğan’a yanıt veren Ağar, "sizi tutan mı var kaldırın hepsini” sözleriyle eleştirdi.

Kişisel mal varlığının 1.8 milyon YTL'ye yaklaştığı iddia edilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün, servetini 'gizli' olduğu gerekçesiyle açıklamayı reddederek CHP'deki bazı isimleri 'densizlik'le suçlamıştı.Kategori : POLİTİKA