Anadoluya adanmış resimler

Anadoluya adanmış resimler
Mustafa Esirkuş'un 41 yıllık sanat çalışmalarının bir kesitinden oluşan sergi beğeniye sunuldu.Abone ol

Sergide Anadolu'nun köylü ve balıkçılarının gerçek yaşamını aynı yalınlık ve duyarlıkla yansıtan, doğa ve insanı yalnız renk ve lekelerle anlatan eserler yer alıyor.

Esirkuş'un sanat yolculuğunun bir izdüşümünü yansıtan serginin kataloğu ise eleştirmen ve sanat tarihçisi Kaya Özsezgin tarafından hazır totem tabela landı.

19 ocakta açılan sergi, 25 şubata kadar sürecek.

1921 yılında İstanbul'da doğan Mustafa Esirkuş, ilk ve orta öğreniminin ardından 1948'de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitirdi.

Bedri Rahmi Atölyesi'ne birlikte devam eden Nedim Günsür, Turan Erol, Orhan Peker ve Nevin Çokay gibi sanatçıların oluşturduğu 'Onlar' grubu içinde önemli bir yeri bulunan sanatçı mezuniyetin ardından 18 yıl Anadolu'nun çeşitli illerinde öğretmen okullarında görev yaptı.

1989'da atandığı İstanbul Resim ve Heykel Müzesi restorasyon atölyesindeki uzmanlık görevinden 1977'de emekli olan Esirkuş, 1989'da yaşamını yitirdi.

Sanat yaşamı boyunca ulusal ve uluslararası karma sergilerde yer alan Esirkuş, 19 kişisel sergi gerçekleştirdi.

Eserlerinde genel olarak balıkçıları resmeden Esirkuş'un aldığı ödüller arasında 1965 Akademi Sanat Ödülleri birincilik ödülü, 1969 Devlet Resim Sergisi ikincilik ödülü, 1969 İstanbul Operası Teşvik Ödülleri birincilik ödülü, 1973 Cumhuriyetimizin 50'nci Yılı Sergisi Atatürk ve Cumhuriyet ödülü, 1979 Akbank Resim Yarışması birincilik ödülü bulunuyor.

Adres: İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, İş Sanat Kültür Merkezi, İş Kuleleri Levent
Telefon: 0 212 316 15 80Kategori : MAGAZİN