Teflon tavada kanser riski!

Teflon tavada kanser riski!
Günümüz mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan teflon tava ve tencerelerde kanser riski...Abone ol

Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, üretim standardı yüksek teflon tavalar için kanser riski bakımından "endişe oluşturmaya yetecek düzeyde" bilgi bulunmadığını bildirdi.

Tuncer, teflon tava ve tencerelerle ilgili endişenin, yapımında perflorooktanoik asit (PFOA) isimli bir maddenin kullanılmasından kaynaklandığını ifade ederek, laboratuvar deneylerinde, bunun çok yüksek miktarlarda alınmasının hayvanlarda tümör meydana getirme riski oluşturduğuna dair bulguya rastlandığını söyledi. Tuncer, şunları kaydetti: "İmal hatası olmayan tavalardan bu maddenin kana karışma ihtimali yok denilebilecek kadar az. Teflo Umzüge nların iyi ya da kötü imal edildiğine bakılmaksızın ABD’de yapılan araştırmada bu madde kanda incelendiğinde bulunan düzeylerin, hayvanlarda bulunan oranla karşılaştırılamayacak kadar az olduğu görülmüştür. Özetle, genel kural olarak üretim standardı yüksek olan teflon tavalar için kanser riski bakımından özel bir endişe oluşturmaya yetecek düzeyde bilgi bulunmamaktadır."

PROMOSYON TAVALAR

Ülkede teflon tavaların promosyon olarak verildiğini kaydeden Tuncer, Dairesi tarafından Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bu konuda bir yazı gönderildiğini bildirdi.

Yazıda, bunların üretim yeri, şekli, kontrolünün yapılıp yapılmadığı ve çevreye etkisinin bulunup bulunmadığı gibi konuların incelenmesini istediklerini belirten Tuncer, bunların bilinmesinin son derece önemli olduğunu kaydetti.

ÇOCUKLARINIZ İÇİN YÜKSEK ISIDA YEMEK HAZIRLARKEN

Tuncer, çocuklar için yüksek ısıda hazırlanan yiyeceklerin kanserojen etkisinin azaltılması için önerilerde bulunurken, sadece teflon tava ve tenceler değil diğer bütün araç ve gereçlerde yağlı kağıt kullanılması gerektiğini söyledi.

Tuncer, kızartmalar gibi yüksek ısıda yemek hazırlama yöntemlerinde yağlı kağıt kullanılması halinde, kanserojen yağ asitleri ve akrilamit oluşumu ihtimalinin ortadan kalkacağını bildirdi. Teflon tavaların kullanımıyla ilgili olarak da Tuncer, şunlara dikkati çekti:

"Eskimiş teflon tava kullanılmamalı, -Teflon tavaların çizilmemesine özen gösterilmeli, -Özellikle çocuklara verilecek gıdalarda teflon tava, yağlı kağıtlarla kullanılmalı, -PFOA kullanılan diğer ürünlerin kullanımında dikkatli olunmalı (paketlemelerde, kaplama ürünlerde, elektrikli cihazların kaplamalarında)

Bu konuda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nezdinde girişim yapılmaktadır. Güvenli ürün olduğu Bakanlıkça belirtilen malzemelerin kullanılmasında şu an bir sakınca yoktur." Ancak bu maddenin teflon kaplama içerisinde yiyeceğe geçebilecek bir yapıda bulunmadığına dikkati çeken Hayran, "Hayvanlarda tümör oluşturan düzey, kötü imal edilmiş bir teflon tavadan geçebilecek dozun bile çok üzerinde" dedi.

Hayran, 2000 yılından beri yapılan bu konudaki çalışmanın, bu maddenin kullanımının engellenmesi yolunda herhangi bir sonuca ulaşmadığını söyledi.Kategori : SAĞLIK