3 Şubat kabusu!

3 Şubat kabusu!
Eposta aracılığı ile 3 şubatta bizi tam bir felaket bekliyor. Aman dikkat şimdiden önleminizi alın.Abone olWindows işletim sistemi üzerinde çalışan bilgisayarlara e-posta aracılığıyla bulaşan ve bu bilgisayarlarda saklanan Nyxem virüsü 3 Şubat tarihinde harekete geçecek. Word, Powerpoint, Excel gibi Windows Office ve “.pdf” formatındaki Adobe Acrobat dosyalarını silecek virüs 300 binin üzerinde kullanıcının değerli bilgilerini kaybetmesine neden olabilir.

Güvenlik ku Umzugsunternehmen ruluşları, bilgisayar kullanıcılarını bu tarihten önce virüs programlarını güncelleştirmelerini ve bilgisyarlarında virüs taraması gerçekleştirmeleri konusunda uyarıyorlar. Finlandiyalı F-Secure firmasından Mikko Hypponen, solucanın çoğunlukla Türkiye, Hindistan, Peru ve İtalya’daki bilgisayarlarda etkili olacağını tahmin ettiklerini açıkladı. Hypponen, virüsün bilgisayarlarda CME-24, BlackWorm, Mywife.E ya da başka isimlerle saklandığını belirtirken, F-Secure firmasının da bu solucana karşı bir virüs kaldırma programı hazırladığını duyurdu. Program http://www.f-secure.com/tools/f-force.zip adresinden inidirilebilir.

E-posta kutularına daha çok erotik içerik vaadeden konu başlıklarıyla gelen solucan, ekli dosyanın açılması durumunda bilgisayara bulaşıyor. Virüs’ün e - posta mesajlarındaki konu bölümü genellikle şu mesajlardan biri oluyor:

Fw: Funny :)
Fw: Picturs
*Hot Movie*
Fw: SeX.mpg
Re: Sex Video
Miss Lebanon 2006
School girl fantasies gone bad

Anti - virüs şirketleri virüs koruma programlarının virüsün dağılmaya başladığı 16 Ocak tarihinden bu yana virüsün yüz binlerce kopyasını sildiğini, bu rakamların yüksekliğinin enfekte olan PC sayısının da çok yüksek olabileceğini gösterdiğini belirtiyorlar. İnternet güvenlik şirketi Lurhq önceki gün yaptığı açıklamada virüsten etkilencek bilgisayar sayısının 300 bin civarında olmasını beklediklerini duyurmuştu.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ