Saydan Mozarta selam!

Saydan Mozarta selam!
Fazıl Say'ın Mozart'ın için bestelediği 'Patara' adlı bale eserinin genel provası Viyana'da yapıldı. Abone ol

Genel provayı dün akşam Avusturya devlet televizyonu ile bazı gazetelerin sanat eleştirmenleri de izledi.

Say, eseri bugün, yarın ve cuma akşamı Viyana'daki ünlü 'Tanzquartier' salonunda sanatseverlere sunacak.

Besteyi 'sakin bir eser' olarak nit google 1. sayfa elendiren Fazıl Say, ''komitenin siparişi üzerine besteyi yaptım. Patara güneyde eski antik, turistik bir şehir. Sakin bir eser oldu. Ney, kudüm ve soprano var. Kimlik arayışı da var'' yorumunda bulundu.

Say, Avusturyalı ünlü bestekar Wolfgang Amadeus Mozart'ın 250 yıl sonra hala insanları güldürüyor, keyiflendiriyor olmasının çok büyük bir mucize olduğunu da belirtti:

''Dünya tarihi diye birşey var. Burada çok önemli birşey var, tuğlalar var ve Mozart da en önemli olanlardan biri. 250 yıl sonra da Mozart kalır. Ama günümüzden 250 yıl sonra Mozart'lar kalacaktır kuşkusuz. Ama onların kim olduğunu kahinler bilir.''

Avusturya'da, Mozart'ın 250'nci doğum gününün turistik gelir kaynağı yapılmasına ilişkin faaliyetleri de değerlendiren Say, ''Avusturya'nın böyle bir değeri var ve bunu bütün dünyaya kabul ettirmişler. Mozart çikolataları, Mozart CD'lerini satışa çıkarmaları da normal bence'' dedi.

'Patara' adlı bale eserini Türkiye'de de sahneleyeceğini belirten Say, haziran 2006'da Avusturya'da düzenlenecek geleneksel Salzburg festivaline de katılacağını söyledi.Kategori : MAGAZİN