Galasıda muhteşem oldu...

Galasıda muhteşem oldu...
Merakla beklenen ''Kurtlar Vadisi-Irak'' filminin galası, dün gece yapıldı. Kurtlar'ın galasıda muhteşem olduAbone ol

Galaya katılan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Belki Türkiye'de ABD'deki gibi Universal stüdyoları çapında büyük stüdyolar açılacak. Bu da yeni bir döviz kapısı oluşturacak'' dedi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılan gala gecesine, Devlet Bakanı Tüzmen'in yanısıra, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, Yılmaz Erdoğan, Mazhar Alanson ve dizinin oyuncusu Özgü Namal'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Galada basın mensuplarının sorularını cevaplayan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ihracat açısından yeni bir sektör doğduğunu dile getirerek, Türk sinemasının Hollywood yapımları ölçüsünde iş yaptığını kaydetti. Tüzmen, ''Kurtlar Vadisi'' dizisini izlediğini, şu an yayında olan tekrarlarını da takip ettiğini belirterek, ''Çok önemli bir fil çatı tabela m oldu. Bu film sayesinde yeni bir ihracat alanı oluşacak. Belki Türkiye'de ABD'deki gibi Universal stüdyoları çapında büyük stüdyolar açılacak. Bu da yeni bir döviz kapısı oluşturacak'' diye konuştu.

Kurtlar Vadisi-Irak'ın, Türk sinemasının uluslararası platformda başarılarını ortaya koyduğu bir film olduğunu dile getiren Tüzmen, ''Sanatçılarımız ülke sınırlarını aşmışlar. Son derece güzel bir yapım. Hepsini kutluyorum'' dedi. Tüzmen ayrıca, filmin çekimlerinin Gaziantep'te yapılmasından dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Tüzmen, bir gazetecinin, ''Bu film, Amerikan karşıtlığı yaratır mı?'' sorusuna, ''Bu sadece bir film. Türk sinemasının, Türk sanatçısının gerçekleştirdiği önemli bir başarıdır. Uluslararası boyutta gerçekleştirdiği bir filmdir. Bunu böyle düşünmek lazım'' yanıtını verdi. ''Teklif gelirse oyuncu olur musunuz?'' şeklindeki soruyu da Tüzmen, ''Bırakın da biz işimizi yapalım'' diye yanıtladı.

Filmi değerlendiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, "Askerlerin, özellikle kendi alanları içersinde duyguları ile oynanamaz. Onların kendilerine özgü manevi duyguları vardır. Gerçekten büyük ve ezilmesi güç olan duygulardandır. Filmi genel olarak değerlendirmek gerekir. Bütün olarak başarılı bir yapıt" yorumunu yaptı. Topbaş, Galataport İhalesi ile ilgili gelişmeleri de, "Bu karar iptal kararı değildir. Değerlendirilmek üzere başka bir yargı organına gönderilmiştir" şeklinde değerlendirdi.

Filmin başrol oyuncusu, ''Polat Alemdar'' rolünü canlandıran Necati Şaşmaz ise, güzel bir film yaptıklarını, ancak takdirin seyirciye kaldığını ifade ederek, ''İzlenme açısından rekor olur mu bilmiyorum'' dedi. Şaşmaz, bundan sonra da oyunculuğa devam edeceğini sözlerine ekledi. Kurtlar Vadisi'nde ''Memati'' rolünü oynayan Gürkan Uygun ise, "Gerçekleştirdiğimiz önemli bir başarıdır. İyi olacağına inanıyorum. Halkımızın beğenisine sunuyoruz" dedi. Atilla Olgaç filmin, Kurtlar Vadisi'nden çıkıp bir Polat Alemdar filmi olduğunu iddia etti. Filmin gösteriminden sonra yapımcı ve oyuncu kadrosu hep birlikte sahneye çıkarak gazetecilere poz verdi.

Yapımcılığını Raci Şaşmaz, yönetmenliğini Serdar Akar'ın yaptığı filmin senaryosu Raci Şaşmaz ve Bahadır Özdener tarafından kaleme alındı. Filmde başlıca rolleri; Necati Şaşmaz, Billy Zane, Gary Busey, Ghassan Massoud, Kurtlar Vadisi dizisinde oynayan ''Memati'' Gürkan Uygun, ''Abdülhey'' Kenan Çoban ve Erhan Ufak ile Bergüzar Korel üstleniyor. Türkiye'nin en büyük bütçeli sinema filmi olduğu belirtilen Kurtlar Vadisi-Irak'ın çekimlerinin tamamı Gaziantep'te gerçekleştirildi. Filmin çekimleri, şehre bağlı 5 farklı merkezde, yaklaşık 3 bin figüranla 42 günde tamamlandı.

Filmde Türkçe, İngilizce, Arapça ve Kürtçe olmak üzere 4 ayrı dil konuşuldu. "Kurtlar Vadisi-Irak", Türkiye ile aynı anda Almanya, Belçika, Hollanda, Avusturya, İngiltere, Danimarka, İsviçre, Rusya, Mısır, Suriye, Kırgızistan, Kazakistan, Amerika ve Avustralya'da 3 Şubat'ta izleyiciyle buluşacak.Kategori : MAGAZİN