Kablosuz internet geliyor

Kablosuz internet geliyor
Dünyanın bir numaralı arama motoru Google, kablosuz internet için harekete geçti.Abone ol

Dünyanın bir numaralı arama motoru Google, ABD'nin San Francisco kentini dünyanın kablosuz bağlantı başkenti yapmak için önde gelen internet portalı Earthlink ile işbirliği yapacak.

Google ve Earhtlink şirketlerinden yapılan açıklamada, ABD'de ilk kez tüm metropolü kapsayan bir “wi-fi” bağlantısına sahip olacak San Francisco kentindeki tüm internet kullanıcılarının bu hizmetten ücretsiz faydalanacağı belirtildi. seo ajansı Google şirketi de yaptığı açıklamada, bu projeyi, insanların bilgiye online ve hızlı bir şekilde ulaşabilmelerini sağlayacak yeni teknolojilerin üretilmesine odaklandıkları için başlattıklarını bildirdi.

San Francisco Belediyesi kısa bir süre önce tüm büyük metropolü kapsayacak kablosuz internet bağlantısı kurulması için “hi-tec” (yüksek teknoloji) firmalarının katılabileceği ihale açmıştı. Jeff Kagan isimli internet uzmanı, Google ile Earthlink arasındaki bu ittifak ile bu projenin “çok etkileyici” olduğunu belirterek, bundan böyle ABD'nin kent kent ücretsiz kablosuz internete geçeceğini belirtti.

EN ÇOK “HOT SPOT” TOKYO'DA

Bu arada dünyada en çok “hot spot” adı verilen kablosuz internet bağlantı noktası yarışında, Güney Kore'nin başkenti Seul birinciliği Japonya'nın başkenti Tokyo'ya kaptırdı. İnternet rehberi Jiwire'ın bildirdiğine göre, Seul'de kullanıcıların dizüstü bilgisayarlarıyla internete bağlanmak için kablosuz geniş bant bağlantı alabilecekleri 2103 wi-fi noktası bulunurken, Tokyo'da 2109, üçüncü sıradaki New York'ta 1981 ve dördüncü sıradaki Londra'da 1846 hot spot bulunuyor. Beşinci sıradaki Paris de 1132 kablosuz bağlantı noktasına sahip.

ABD'nin bu sektördeki en ileri kenti San Francisco 892 wi-fi noktasıyla bu ülkede iki numaralı kent olurken, 1981 bağlantı noktasıyla New York birinci, 653 hot spot ile Chicago üçüncü sırada yer alıyor.

Jiwire adlı internet rehberine göre, İstanbul'da 183, Ankara'da 74, İzmir'de 38 ve Antalya'da da 32 hot spot bağlantısı bulunuyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ