Asimoya rakip çıkardık

Asimoya rakip çıkardık
Japonlar'ın Asimo'suna rakip çıktı. Balıkesir Üniversitesi yerli robotu son aşamasına getirdi.Abone ol

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Davut Akdaş, yürüyebilen, sağa sola dönebilen, merdiven çıkabilen ve düştüğü yerden kalkabilen bir robot üzerinde çalışıyor.

Yrd. Doç. Dr. Akdaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzay çalışmalarında ve insanların yaptığı işlerde faydalanılması hedeflenen robot projesi için 11 yıldır çalıştığını belirterek, çalışmasının son aşamaya geldiğini söyledi.

''23 Serbestlik Dereceli İnsansı Koşan Robot'' başlıklı projesinin 2005 Aralık ayında TÜBİTAK tarafından kabul edildiğini ifade eden Akdaş, ''Robotu hazırlamak için gönderilecek maddi desteği bekliyorum. Kuru çatı tabela mdan 170 bin YTL istedim. Yardım mart ayında gelecek, ardından gerekli mekanik parçaları almaya başlayacağım. Bu paranın yetmemesi halinde üniversitenin kaynaklarından yararlanmaya çalışacağım. Özel sektörden de maddi destek bekliyorum'' dedi.

Robotun isminin sponsor firmalarla belirleneceğini bildiren Yrd. Doç. Dr. Akdaş, ''23 eklemli, 120 santimetre boyunda ve 35 kilogram ağırlığında olacak robotu 3 yılda tamamlamayı hedefliyorum. Parçaların temininden sonra 6 ayda robotun mekanik kısmını tamamlayacağım. 3 yıllık projenin geri kalan kısmında ise kontrol sistem yazılımını hazırlayacağım. Robotun yürümesi, hareket etmesi ve yapay zeka özellikleri üzerine çalışacağım'' diye konuştu.

Yapacağı robotun insan gibi hareket edebileceğine işaret eden Yrd. Doç. Dr. Akdaş, şöyle devam etti:

''Robot öne ve arkaya yürüyebilecek, sağa ve sola dönebilecek, merdiven inip çıkabilecek. Ayrıca yere uzandığında veya düştüğünde kalkabilecek. Honda'nın 'Asimo' isimli robotu, yere düşünce duruyor. Ayağa kalkma özelliği bulunacak robot, ilk olacak. Robotun elektronik aksamının radyo dalgaları ve cep telefonundan etkilenmemesi için özel malzemeler kullanılacak. BAÜ Meslek Yüksekokulu'nda insan derisi şeklinde silikonlar yaptırılıp, robota giydirilecek. Alüminyum, bronz, çelik, plastik ve karbon fiber malzemelerden faydalanılarak üretilecek robot, hareketleriyle insana benzeyecek.''

''ASKERLERİN YERİNE ROBOTLAR GEÇEBİLECEK''

İnsanın zekası dışında mekanik özellikleri bakımından da en üstün varlık olduğunu belirten Akdaş, ''Robotta insanoğlunu kopyalamanın akıllıca bir iş olacağını düşünüyorum. Bu amaçla insan gibi hareket edebilecek bir robot tasarladım'' dedi.

Yapacağı robotun değişik amaçlarla kullanılabileceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Akdaş, şunları kaydetti:

''Bu robot, insanların yaşadığı ortamlarda onlara hizmet edebilecek. Ayrıca askeri alanda da kullanılabilecek. 'Piyadenin girmediği yer fetholunmaz' diye bir söz var. Robotlar, piyade gibi  savaşlarda her yere gönderilebilecek ve savaşabilecek. Gelecekte savaşların biyolojik, kimyasal ve nükleer silahlarla yapılacağına ve zamanla askerlerin yerine robotların geçebileceğine inanıyorum.''Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ