Yeni uydu 2008de hazır

Yeni uydu 2008de hazır
Türkiye, uzaydaki varlığını haberleşme uydularına yenilerini ekleyerek pekiştirecek.Abone ol

Türksat A.Ş, 2008 yılında uzaya gönderilmesi planlanan yeni teknoloji  ürünü Türksat 3A uydusu için açtığı ihalede Fransız Alcatel firması ile sözleşme imzaladı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, fırlatılacak uydunun kapsama alanı, görüntü ya da data iletişim kalitesi bakımından üstün bir teknolojiye sahip olacağını belirterek, bu uydunun üretiminde 22 Türk mühendisin görev almasıyla daha sonraki uyduların Türkiye'de yapılmasının adımının atılmış olacağını bildirdi.

Yıldırım, Türkiye'nin uydu vizyonundaki yeni açılımını AA muhabirine anlattı. Türkiye'nin uzaydaki varlığını ilk 1994 yılında Türksat 1B'yi uzaya göndererek ortaya koyduğunu ifade eden Yıldırım, bunu 1996'da Türksat 1C ve 2001 yılında Türksat 2A uydularının izlediğini kaydetti.

Uyduların ömürlerinin belirli bir süreyle sınırlı olduğunu dile getiren Yıldırım, Türksat 1B'nin ekonomik ömrünün bittiğini, bu uydudaki hizmetlerin Türksat 1C'ye aktarıldığını, Türksat 1C ve Türksat 2A'nın fiilen kullanılmaya devam edildiğini belirtti.

TÜRKSAT 1C UYDUSU DA ÖMRÜNÜ TAMAMLIYOR

Türksat 1C uydus Umzüge unun da ekonomik ömrünü 2007 yılı son çeyreğinde tamamlayacağına dikkati çeken Yıldırım, dünyada bilişim teknolojisi ve katma değerli hizmetlerin uydu teknolojisiyle daha fazla verilir hale geldiğini vurguladı. Yıldırım, ''Uydu projesiyle hem Türkiye'ye ayrılan 42 derece doğu boylamındaki yörüngenin doldurulması hem de gelişen ihtiyaçları karşılayacak şekilde bir uydunun zamanında hazır olması amaçlanıyor. Yeni uydu projesi ihtiyaçtan doğan bir şey'' diye konuştu.

Türksat 2A uydusunun 2004'e kadar doluluk oranının çok düşük kaldığını, uzun süre beklenilen yararın sağlanamadığını dile getiren Yıldırım, alınan kararla pazarlama işlerinin Türkiye'ye taşınmasıyla doluluk oranının yüzde 70'e ulaştığını bildirdi.

YENİ UYDUNUN YETENEKLERİ

Yıldırım, yeni atılacak Türksat 3A uydusunun, 42 derece doğu boylamında yer alacağını ve 2008 yılı başı itibariyle fırlatılarak hizmete gireceğini söyledi. Yıldırım, şöyle devam etti:

''Bu uydunun 24 transponderi ve toplam kapasitesi 1296 mghz olacak. Türksat 2A uydusunun 32 transponderi vardı ama kapasitesi bu uydudan düşüktü. Türksat 2A'nın kapasitesi 1092 mghz idi. Yeni uyduda bir özellik de kapsama alanı daha hassas olacak. Geniş bir kapsama alanına hizmet verecek. Ülkemizde coğrafik koşulların dağlık ve engebeli olması nedeniyle sinyal alımlarında sıkıntılar olduğu için mevcut uydulardan istediğimiz noktaya sinyal indiremiyoruz. Bu bakımdan bu uydu farklılık getiriyor. Çok daha basit ve küçük alıcılarla hizmet verebilecek. Kapsama alanı, görüntü ya da data iletişim kalitesi bakımından bir teknolojik üstünlüğü olacak.''

2014 YILINA UZANAN EYLEM PLANI HAZIR

Türk Telekom'un özelleştirilmesi sürecinde Rekabet Kurulu'nun kararı doğrultusunda Türksat A.Ş'nin kurulduğunu ve Bakanlar Kurulu Kararı ile şirketin uydu konusunda yetkilendirildiğini belirten Yıldırım, Türksat A.Ş'nin bu bağlamda 2014 yılına kadar bir eylem planı hazırladığını söyledi.

Bu eylem planına göre, Türksat 3A uydusuyla ilgili çalışmalara hız verildiğini ve somut adımlar atıldığını anlatan Yıldırım, eylem planına göre, Türksat 3A uydusunun yurtdışında yapılacağını ifade etti.

Uydunun yapımı konusunda açılan ihaleye Astrium, Lockheed Martin, Boeing, Loral ve Orbital firmalarının davet edildiğini bildiren Yıldırım, ancak Boeing, Lockheed Martin ve Loral firmalarının bu ölçekteki uyduların kendileri için küçük kaldığı gerekçesiyle ihaleye ilgi göstermediğini belirtti. Yıldırım, ihalede Alcatel, Astrium ve Orbital firmalarının yarıştığını, en iyi teklifi veren Alcatel'in ihaleyi kazandığını ve bu firmayla sözleşme imzalandığın söyledi.

9 YILDA KENDİNİ AMORTİ EDECEK

Türksat 3A uydusunun imalatının 2 yıl süreceğini ve uydunun tamamen öz kaynaklarla yapılacağını vurgulayan Yıldırım, uydunun 9 yılda kendini amorti edeceğini ifade etti.

Yıldırım, Türksat A.Ş'nin uydu eylem planında proje bütünlüğü içinde bu uydunun ilk adım olacağını, uydunun imalatı ve dizaynı aşamasında 22 Türk mühendisin görev alacağını vurguladı. Binali Yıldırım, ''Böylece daha sonraki uyduların Türkiye'de yapılmasının adımlarını atmış oluyoruz. Bu uydu, Türksat 1C uydusunun yerine geçecek uydu alımından öte, uydu teknolojisiyle Türkiye'de uydu imalatını da öngören bir nitelik taşıyor'' dedi.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, proje kapsamında daha sonra bir gözlem uydusu yapılacağını, bunu izleyecek Türksat 4A uydusunun yapımının Türkiye'de yabancı-yerli işbirliği ile gerçekleştirileceğini, Türksat 5A uydusunun ise tamamen yerli olarak Türkiye'de üretileceğini bildirdi.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ