İstanbul eksi 20yi görecek!

İstanbul eksi 20yi görecek!
İstanbul son yılların en soğuk günlerini yaşayabilir. Resmi olmayan AKOM verileri herkesi endişelendirdi.Abone ol

Meteoroloji'nin 'Sibirya soğukları gelmiyor' açıklamasına rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı AKOM, önümüzdeki salı günü İstanbul'da hissedilen hava sıcaklığının eksi 20 dereceye kadar inebileceğini açıkladı.

Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM)'dan yapılan resmi nitelik taşımayan açıklamaya göre Türkiye, Sibirya üzerinden gelmesi beklenen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek.

İstanbul'da soğuk havanın 23 ocak pazartesi gününden itibaren, şubat ayı başı fener tabela na kadar etkili olacağı tahmin ediliyor.

AKOM'un hava tahmin raporuna göre, önümüzdeki pazartesi gününden itibaren hava sıcaklıklarının gündüz bile eksi 5 derecelere kadar düşmesi, hissedilen sıcaklığın ise eksi 20’lere kadar gerilemesi bekleniyor.

Rapora göre, perşembe günü sabah saatlerinde başlaması beklenen sağanak yağmurun öğle saatlerinde şiddetini artırması bekleniyor.

Yağışın özellikle İstanbul'un sahil yolu güzergâhı, boğaz hattı boyu güzergâhı ve Anadolu yakasında daha etkili olacağı tahmin ediliyor.

Raporda ayrıca, İstanbullular şiddetli sağanak yağış nedeniyle muhtemel su baskınları, taşkınlar ve göllenmelere karşı hazırlıklı ve tedbirli olunması konusunda uyarıldı.

'Sıcaklık 6 - 8 derece düşecek'

AKOM'un raporuna göre, perşembe gecesi hava sıcaklıklarında beklenen 6 - 8 derecelik düşüşle birlikte yağışların karla karışık yağmura, cuma günü ise yüksek kesimlerde kara dönmesi bekleniyor.

Cuma gecesi hava sıcaklığının eksi 2 dereceye kadar düşmesi beklenirken, önümüzdeki pazartesi günü rüzgarın hızını artırarak fırtına seviyelerine ulaşması bekleniyor.

Raporda, fırtınanın kar yağışını tipiye çevirmesi ve görüş mesafesini düşürerek trafikte aksamalara neden olması beklendiğinin altı çiziliyor.

Meteoroloji Sibirya soğuklarını yalanlamıştı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ise, 16 ocakta yaptığı açıklamada 'Sibirya soğukları geliyor' şeklindeki haberleri yalanlamış, Türkiye'nin Sibirya’nın iç kesimlerinde sıfırın altında eksi 40, eksi 50 derece sıcaklığa neden olan soğuk hava dalgasından Türkiye'nin doğrudan etkilenmeyeceğini belirtmişti.

Açıklamada, perşembe günü ülkenin batı kesimlerinin Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği belirtilmişti.

Kaynak: www.cnnturk.comKategori : GÜNCEL