Nyxem virüsü alarmı

Nyxem virüsü alarmı
Bilgisayar kullanıcılarını 3 şubattan sonra aktif hale geçecek 'Nyxem' virüsü korkusu sardı.Abone olBilgisayar kullanıcılarına 3 şubattan sonra aktif hale geçecek 'Nyxem' virüsünün yıkıcı etkilerinden korunmak için bu tarihten önce virüs taraması yapmaları çağrısında bulunuldu.

Uzmanlar, 3 şubatta faaliyete geçecek Nyxem'in bulaştığı bilgisayarlarda Word, Powerpoint, Excel ve Acrobat gibi program dosyalarını sileceğini belirterek, bu tarihten önce kullanıcıların bilgisayarlarında virüs çatı tabela taraması yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Özellikle pornografik dosyaları değiş-tokuş yapanların, virüsü taşıyan e-posta mesajlarındaki ekleri açmalarıyla bulaştığı sanılan Nyxem'in şirketlerden çok ev kullanıcılarını etkilemesi bekleniyor.

Farklı isimleri var

Birçok özel şirket, virüs programları ve diğer yöntemlerle ilk olarak 16 ocakta ortaya çıkan Nyxem'i etkisiz hale getirirken, bilgisayar uzmanları, çok sayıda ev kullanıcısının bilgisayarına bu virüsün girmiş olabileceği uyarısında bulunuyor.

Bilgisayar güvenliği şirketleri, 'Blackmal', 'MyWife', 'Kamasutra', 'Grew' ve 'CME-24' adlarıyla da bilinen Nyxem'in şu ana dek 300 bin bilgisayarı etkilediğini belirterek, virüsün öncelikle adres defterine saldırıp kendini gönderdiğini kaydediyor.

Etkilediği dosyalar

Virüsün ayrı olarak antivirüs yazılımını da etkisiz hale getirmeye çalıştığı ve fare ile klavyeyi de çalışmaz kılabileceği belirtiliyor. Aynı yerel bağlantı içindeki bilgisayarlarda arama yöntemiyle de bulaşan virüs, her ayın üçünde şu dosyaları siliyor:

DOC - Word document
MDB - Microsoft Access
MDE - Microsoft Access/Office
PDF - Adobe Acrobat
PPS - PowerPoint slideshow
PPT - PowerPoint
PSD - Photoshop
RAR - Compressed archive
XLS - Excel spreadsheet
ZIP - Compressed file

Özellikle ev kullanıcılarını uyaran bilgisayar güvenliği şirketleri, antivirüs programlarının çoğunun bu virüsü temizleyecek kapasitede olduğunu kaydediyor.


Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ