ADSLdeki gizli tehlikeler?

ADSLdeki gizli tehlikeler?
ADSL ile internet hızlandı. Ancak kullanıcıları bekleyen tehlikeler de yok değil. Uzmanlar uyarıyor.Abone ol

Infonet Genel Müdürü Taner Özdeş, ADSL kullanıcılarını bekleyen en önemli tehlikenin, genişbantta daha hızlı hareket edebilen virüs ve solucanlar olduğunu söyledi. Infonet Bilgi Teknolojileri Bilgi Güvenliği Danışmanı Murat Kültür ise “eskiden beri kullanılan ve sadece virüslere karşı önlem alabilen geleneksel antivirüs programları bugün yetersiz kalıyor” dedi.

Taner Özdeş, hızla düşen internet erişim ücretleri ve genişbant servis hizmetlerinin yaygınlaşmasının, interneti diğer iletişim araçlarının önüne taşıdığını belirten Özdeş, 1.5 milyon kişiye yaklaşan ADSL abonelerini de bir çok tehlikenin beklediğini ifade etti. Söz konusu tehlikelerin başında, virüs ve solucanların bulunduğunuanlatan Özdeş, e-posta yoluyla veya internet üzerinden indirilebilecekbu zararlı programların, bilgisayarı çalışamaz pleksi harf tabela hale getirerek önemli bilgilerin kaybolmasına yol açabileceğini söyledi.

CASUS YAZILIMLARA DİKKAT

İnternet üzerinden gelebilecek diğer önemli bir tehlikenin ise casus yazılım (spyware) ve trojanlar olduğunu belirten Özdeş, bu ajan programların bilgisayarda bulundurulan her türlü parola, kredi kartı bilgileri gibi değerli kişisel bilgileri çalabildiğine dikkati çekti. Özdeş, trojanların ise bilgisayarın uzaktan ele geçirilmesine ve başkakişilerin amaçları doğrultusunda kullanılabilmesine imkan sağlayabilecek “arka kapılar” olduğunu kaydetti.

Özdeş, son yıllarda bir genişbant kullanıcısını bekleyen bir başkatehlikenin ise “Olta saldırısı” (phishing) adı verilen bir yöntem olduğunu anlattı. Özdeş, bu yöntemle kullanıcının kandırılarak, önemlibilgilerinin çalınmasının hedeflendiğini belirtti. Olta saldırılarında en çok kullanılan yöntemin “e-posta yolu ile kullanıcıların yanlış sitelere yönlendirilmesi” olduğuna işaret eden Özdeş, özellikle internet bankacılığı kullanımının yaygınlaşmasının, olta saldırılarının bu alanda yoğunlaşmasına neden olduğunu söyledi.

“GELENEKSEL ANTİVİRÜS PROGRAMLARI YETERSİZ”

Infonet Bilgi Teknolojileri Bilgi Güvenliği Danışmanı Murat Kültür ise eskiden beri kullanılan ve sadece virüslere karşı önlem alabilen geleneksel antivirüs programlarının bugün yetersiz kaldığını bildirdi. Saldırı tiplerine göre çok amaçlı güvenlik yazılımlarının kullanılmasının önemine işaret eden Kültür, genişbant kullanıcılarına; “düzenli olarak güncellenen bir virüs, solucan, spyware ve trojan veri tabanına sahip olan, zararlı programları tespit edebildiği gibi, temizleme işlemini yapıp sistemi ilk haline getirebilen, Web üzerinde zararlı kod içeren sitelere erişimi engelleyen, olta saldırılarının yapıldığı sitelerin güncel bilgisini bulundurup bu sitelere erişimi engelleyen, etkin ve kolay kullanılabilir güvenlik duvarı (firewall) ve atak tespit sistemi (IDS) özelliklerini bulunduran yazılımlar” önerdiklerini belirtti.

Kültür, ayrıca bu güvenlik yazılımlarının, Web üzerinden ve diğer yöntemler ile kullanılan e-posta alışverişleri sırasında e-postaları tarayabilen, zararlı programların bilgisayara bulaşmasını kolaylaştıran güvenlik açıklarını tespit edebilen ve kullanıcının belirlediği özel bilgilerin hareketini tüm sistemde izleyip bu durumu bildirebilen yapıda olması gerektiğini vurguladı.

Söz konusu özellikleri sağlayan yazılımları kullanan genişbant kullanıcılarının, bahsedilen tehlikelerden büyük ölçüde korunmuş olacaklarına dikkati çeken Kültür, internet evrimini sürdürdükçe, tehlikelerin de değişip çeşitlilik göstermeye devam edeceğini, değişenve gelişen tehlikelerden haberdar olup gerekli önlemleri almanın, güvenli bir internet kullanımı için vazgeçilmez hale geldiğini sözlerine ekledi.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ